Počítač a dítě

19.07.2010 17:51

Jak dlouho mohou
hrát na počítači?

 

 

Tipy pro rodiče, jak minimalizovat riziko počítačové

závislosti u dětí.

 

 

Existuje nějaká obecně platná rada, kolik času by měly děti strávit hraním her na počítači, aby to nebylo na úkor skutečné, reálné komunikace nebo aby nehrozilo riziko závislosti? (Marta V., matka 9letého syna, Prostějov)

Zpravidla se doporučuje, aby děti do sedmi let nehrály déle jak třicet minut denně, děti od osmi do devíti let maximálně tři čtvrtě hodiny a děti ve věku deset a více let maximálně hodinu. Nejde však jen o hru samotnou, případný negativní vliv převažující „počítačové“ komunikace posilují i nepříznivé podmínky v rodině, například zvýšená izolace jednotlivých členů rodiny. Ve správně fungující rodině, kde se všichni členové společně dobře pobaví dvě hodiny při hraní her, žádná závislost nehrozí. Hra je v tomto případě pouze doplňkem kvalitně stráveného času, ale ne prostředkem úniku. V momentě, kdy ale jednotliví členové rodiny připomínají spíše osamělé trosečníky a k médiím se utíkají jako k „náhradnímu světu“, může nastat veliký problém. Děti potřebují ve vztahu k počítačovým hrám nějakého průvodce. Potřebují, aby jim na začátku někdo vysvětlil, proč jsou věci tak či onak, že se jedná jen o určitou fikci, která nám slouží k odreagování. Rodiče v této věci sehrávají klíčovou úlohu.

Zde jsou některé tipy pro rodiče, jak minimalizovat riziko počítačové závislosti u dětí:

  • Objevujte společně se svými dětmi svět počítačových her.

  • Nechte si od dětí vysvětlit, jaké hrají hry, jaké v nich musí plnit úkoly a alespoň občas si je také společně se svými dětmi zahrajte.

  • Prokažte svým dětem uznání za to, co ve hře dokázaly.

  • Dbejte na to, aby vaše dítě hrálo hry, které jsou doporučené pro jeho věkovou kategorii - při nákupu si nechte hry ukázat, abyste si sami mohli udělat obrázek, zda jsou pro vaše děti vhodné.

  • Mluvte s dítětem o tom, proč právě konkrétní hry rádo hraje, a snažte se zjistit, co je pro vašeho potomka právě na těchto hrách tak zajímavé.

  • Domluvte si jasná pravidla, jak často a jak dlouho se může počítačovým hrám věnovat a dohlédněte na to, aby tato pravidla byla dodržována.

  • Snažte se dítě vést také k jiným koníčkům.

  • Nepoužívejte počítačové hry jako prostředek odměny, či trestu - to vede následně k tomu, že mladí lidé význam počítačových her přeceňují.

 

Zdroj: http://www.rodina.cz/scripts/detail.asp?id=7807

 

 

—————

Zpět