Streptokok a stafylokok

13.02.2011 20:27

 

Rozdíl mezi streptokokem a stafylokokem

 
Streptokok je kokovitá bakterie, do těla proniká sliznicí nosohltanu. Zlatý stafylokok je označení pro bakterie řádu Staphylococcus aureus. Zajímavé je, že některé druhy těchto bakterií jsou našemu tělu prakticky neškodné a jiné velmi nebezpečné.

Streptokok

Onemocnění vyvolané streptokokem začíná horečkou, bolestí v krku, obtížným polykáním, bolestí svalů nebo i břicha. Až z 20 % streptokoky způsobují záněty mandlí a angínu. Mohou ale vyvolat i zánět středního ucha, zánět vedlejších nosních dutin, zápal plic, spálu, tzv. pyodermii (hnisavý zánět kůže), revmatickou horečku nebo zánět ledvin.

U mužů se streptokok nejčastěji vyskytuje na kůži, v hrtanu a v dýchacích cestách, v močové trubici a také v moči.

U žen se zase streptokok nejvíce vyskytuje v pochvě a také v děloze, což může způsobit vážné nebezpečí pro novorozence.

Nejčastější druhy streptokoka

Rozlišujeme 3 základní druhy streptokoka, které se nejčastěji v našem těle vyskytují.

 • Streptokok A
  způsobuje onemocnění dýchacích cest a také
  kožní onemocnění. Dále bývá původcem spály, zánětu hrtanu a různých infekcí kůže.
 • Streptokok B
  je vážný druh, který se velmi často vyskytuje v perinatologii a může způsobit úmrtí novorozence. Streptokok B se vyskytuje u sepse, meningitid a také pyelonefritidy.
 • Streptokok - pneumokok
  patří také do nebezpečných typů bakterií, které mohou způsobit vážné komplikace. Velmi často způsobuje respirační onemocnění, meningitidy, perikarditidy, abscesy, novorozenecké infekce, záněty dutiny břišní a také záněty zažívacího traktu.

Streptokok se léčí pomocí antibiotik. Laboratorní kultivace zjistí citlivost na základní typy antibiotik a ty je pak možno předepsat ošetřujícím lékařem. Pro podporu imunitního systému je dobré užívat i bylinné pomocníky, jako je echinacea, extrakt z černého bezu nebo rakytníku. V době rekonvalescence se zaměřte na obnovu střevní mikroflóry probiotiky.

Zlatý stafylokok

Zlatý stafylokok se přenáší přímo (dotekem s kůží nakaženého), nebo nepřímo (dotkneme-li se předmětu, na který sahal nakažený).

Bakterie se nejčastěji objevují ve výtěrech nosních dutin. Zbavit se této nákazy je velmi obtížné. Má mnoho druhů a je nutná léčba specialistou.

Stafylokok se nějakou dobu nemusí projevit. Nakažený může být jenom přenašečem. Ale pokud se projeví, má v pozdějších fázích za následek déletrvající oslabení imunitního systému. To může vést k mnoha zdravotním komplikacím.

Nemoci způsobené zlatým stafylokokem

 • zánětlivá onemocnění krevního oběhu
 • záněty kůže
 • onemocnění dolních cest dýchacích
 • záněty srdečního svalu
 • záněty trávicího traktu

Zlatý stafylokok je koaguláza pozitivní kok a oproti koaguláza negativním kokům (staphylococcus epidermis) může způsobovat velmi závažné zdravotní komplikace jako syndrom toxického šoku, stafylokokové enterotoxikózy, exfoliativní dermatitidy a kožní nekrotické infekce. Toto jsou však velmi ojedinělé případy.

Bakterie zlatého stafylokoka mohou být přítomny ve vepřovém mase, salámech, pudinkovém pečivu, zmrzlině nebo bramborovém salátu. Další ovlivňující faktor je nedostatečná
hygiena.

 

Zdroj: www.zdrave.cz/

 

—————

Zpět